Informacje o wystawie

Wystawa „Do Abordażu!” (28.11.2012 – 29.09.2013) prezentowana był w Spichlerzach na Ołowiance – głównej siedzibie Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

27 listopada 2012 r., w przeddzień 385. rocznicy bitwy pod Oliwą, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku otworzyło nową, niezwykłą wystawę „Do Abordażu!”. Dzięki tej prezentowanej w Spichlerzach na Ołowiance wystawie czasowej zwiedzający mają okazję dokładnie poznać jeden z podstawowych i najstarszych sposobów walki na morzu – abordaż.

Ekspozycja została przygotowana w sposób, który umożliwia zapoznanie się ze specyfiką walki na morzu na przykładzie wybranych wydarzeń rozgrywających się na przestrzeni wieków – od starożytności aż do współczesności. Dlatego właśnie na wystawie „Do Abordażu!” zaprezentowane zostały bitwy morskie: pod Salaminą (28.09.480 r. p.n.e.), na Zalewie Wiślanym (15.09.1463 r.), pod Oliwą (28.11.1627 r.). Omówiono także działania piratów somalijskich na Oceanie Indyjskim w rejonie tzw. Rogu Afryki.

Najważniejszą część wystawy stanowi rekonstrukcja fragmentu pokładu działowego okrętu z XVII w., na którym znajdują się trzy armaty – zwiedzający mają sposobność nie tylko poznania warunków życia i służby na dawnym okręcie, ale również mogą przygotować działo do wystrzału, wziąć na cel okręt przeciwnika i… oddać do niego strzał z repliki siedemnastowiecznego działa.
Na wystawie „Do Abordażu!” znajdują się cenne zabytki broni białej i palnej z XV-XX w., wypożyczone przez CMM ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Zamkowego w Malborku, a całość wystawy dopełniają okazy uzbrojenia z kolekcji CMM związane z wrakiem szwedzkiego okrętu „Solen”, który zatonął w wyniku eksplozji w komorze prochowej podczas bitwy pod Oliwą.

Dodatkowo, na wystawie znajdują się także kopie broni (m.in. elementy uzbrojenia antycznego hoplity i średniowiecznego rycerza), które nie tylko można z bliska obejrzeć, ale również dotknąć i przymierzyć.

Ekspozycja „Do Abordażu!” jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnością; znajdują się na niej makiety dotykowe obrazujące stan przed i po bitwie, a materiały informacyjne wydrukowane są również w alfabecie Braille’a. W ramach działań towarzyszących wystawie odbywać się będą warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży (np. nauka fechtunku), a także cykle wykładów dla dorosłych związane z tematyką wystawy.

Projekt „Do Abordażu!” jest współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kosztach partycypuje także Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

 

This post is also available in: angielski